Életmód:

Éjszakai életmódot folytat, nappal alszik. Nagyjából napi 18 órát töltenek alvással. Célszerű egy futókereket beszerezni a sün számára, hiszen egy éjszaka alatt több kilómétert is megtesznek eredeti élőhelyükön. Tartási hőmérsékletnek megfelelő a 25°C körüli, avagy a szobahőmérséklet. Ha kicsit hidegebb van, érdemes fűteni őket. Várható élettartamuk kb. 5 év.

 

Méret:

Nagyjából 15-25 cm hosszúak, testsúlyuk 300-600 gramm között van.

 

Táplálkozás:

Eredetileg rovarevő. Prémium minőségű macskatáppal vagy kutyatáppal etethetjük (lehetőleg minnél több húst tartalmazzon, kb. 35% fehérjetartalma és 15% zsírtartalma legyen). Olyat válasszunk, ami apró szemű (pl.: macskák vagy kistestű kutyák számára készült táp) és nem túl kemény, könnyedén befér a süni szájába és el is tudja roppantani. Adjunk neki hetente több alkalommal is élő eleséget (lisztkukac, gyászbogár lárva, sáska, tücsök, csótány) és szárított halat. Főtt, sótlan, fűszermentes csirkehúst, májat, tojást is adhatunk olykor. Néha megkínálhatjuk almával, főtt répával is. A sünik laktózérzékenyek, tejet nem ihatnak!

Természetesen víz mindig legyen előttük önitatóban vagy tálkában!

 

Egészség:

Van néhány gyógyszer, vitamin és csodaszer, amelyek úgy gondolom jó, ha mindig vannak otthon, kéznél, ha valami baj érné a sünikénket. Ezek az alábbiak:

Immunovet: Immunerősítő.

C-vitamin: Aszkorbinsav por, vagy pl. Cebion csepp formában az önitatóba adjuk.

Virbac Megaderm: Olaj. Szőr és bőrkondícionáló. Bőrszárazság ellen is. (Szájon át)

Bio-Lapis: Por alapú szer hasmenésre.

Betadine: Fertőtlenítőszer.

Bepanthen Plus: Sebgyógyulást segítő és fertőtlenítő kenőcs.

Neogranormon: Sebgyógyulást segítő kenőcs.

Canesten: Kenőcs bőrgombára.

Aloe Vera spray: Bőrkondícionáló és hidratáló spray.

 

Ápolás:

Előfordul, hogy koszos lesz a sün, kaja vagy más szennyeződés, esetleg ürülék tapad a tüskékhez. Ilyenkor megfürdethetjük. Nem ajánlott túl gyakran fürdetni, mert könnyen kiszáradhat tőle a bőre, inkább csak komoly szennyeződés esetén mosdassuk. A sünit tegyük a mosdókagylóba, kádba, lavórba, vagy zuhanytálcára, és engedjünk neki pár centis langymeleg vízet. Nedvesítsük be a sünt, akár zuhanyrózsával is, ha élvezi. Babasampont használjunk, ami nem csípi a szemet. Ennek ellenére természetesen ügyeljünk arra, hogy ne menjen a szemébe, fülébe, orrába vagy a szájába a sampon! A legalkalmasabb tisztító eszköz erre a célra egy puha sörtéjű fogkefe. Ezzel (és természetesen a samponnal) szépen le tudjuk kefélni a sün tüskéiről a koszt. A végén tiszta (szintén langymeleg) vízzel alaposan öblítsük le, mossuk ki a sampont a sün tüskéi közül és bundájából! Fürdetés után ajánlott lefújni a sünit pl. Aloe Vera spray-vel. 4 hónaposnál fiatalabb sünt nem szabad fürdetni samponnal!

Karomvágásra is néhány havonta sort kell kerítenünk, ha úgy látjuk, hogy túlnőtt. Ezt egész egyszerűen egy kisállatoknak való karomvágó ollóval levágjuk, ügyelve arra, hogy ne vágjunk bele a karmok tövében futó erekbe. Ha esetleg mégis belevágtunk, Betadin-nel kenjük be, viszonylag hamar eláll a vérzés, nem szokott probléma lenni.

Néhány havonta, de legalább fél évente ajánlatos féregteleníteni őket, amit csepp formában a hátukra kell cseppenteni. A Stronghold nevű csepp a legmegfelelőbb. Ez minden külső és belső élősködőtől megszabadítja az állatkát.

 

Helyigény:

Minimum 0,5 négyzetméteres helyre van szüksége. Ez lehet ketrec, terrárium, de mi magunk is elkészíthetjük a sünink lakhelyét. Alomnak lehet használni pormentes faforgácsot és szalmát. Nagyon hamar szobatisztaságra szoktathatóak, ezért ha a ketrec egyik sarkába helyezünk egy alomtálcát vagy sarokvécét, amibe macskaalmot szórtunk, nagy valószínűséggel használni fogják és rászoknak. A ketrecben legyen (akár 2 - egy a száraztápnak, ami folyton előtte van, egy pedig annak a tápláléknak ami napi 1-2 alkalommal van előttük pár percig/óráig, amíg el nem fogy belőle - ) tálka az ennivalónak, önitató, futókerék (de csak fél éves korától kaphat a süni, mert fiatalabb korában a normális fejlődésben gátolhatja), házikó és/vagy bújózsák! Ezeken kívül rakhatunk be neki játékokat, csöveket, bújókat is.

 

Szaporodás:

Elég hamar, 7-8 hetes koruktól már ivarérettek, de pároztatni nem szabad őket, ugyanis ebben a korban a nőstények még jócskán nincsenek teljesen kifejlődve, nem alkalmasak a magzatok kihordására. Első fedeztetésüket 5 és 12 hónapos koruk között kell megejteni, nagyjából 400-450 grammos súlytól. De elhízva ne legyen a süni! 1 éves kor után nem nagyon ajánlott fedeztetni, ha addig nem szült. A nőstény kb. 35-37 napig vemhes, majd megszüli átlagosan 2-5 kölykét, amik csupaszon, csukott szemmel jönnek a világra. Ekkor még csak fehér, puha tüskék borítják a hátukat. Kb. 2-3 hetes korukra nyitnak szemet, majd fokozatosan elkezdenek mindenfelé mászkálni és mindenbe belekóstolni, amit az anyjuk is eszik. 6 hetes koruktól teljesen önállóak, leválaszthatóak.

 

Hibernáció:

Sajnos ez a faj nem képes téli álmot aludni, mint az európában élő sünök. A sivatagi klímához szokott hozzá, ezért a 20°C alatti hőmérséklet már végzetes is lehet a számára. Elalszanak ugyan, de a legtöbb esetben nem ébrednek fel a kábulatból. Legyen nálunk állandó 24°C és lehetőleg infralámpa felettük egy időzítőkapcsolóval. Szuper találmány.
Ha a süni mégis hibernált (nagyon érzékenyek a hidegfrontra), akkor azonnal hajszárítóval vagy akármivel melegítsük fel a testét. Rendszerint fél óra alatt magukhoz térnek, és 1-2 órán belül teljesen "kijózanodnak" és újra a régi lesz a viselkedésük.